Zbycie/nabycie prawa do działki

Zbycie/nabycie prawa do działki

1. UMOWA
Umowa musi być sporządzona w 3 jednobrzmiących egzemplarzach:  jeden dla zarządu ROD i po jednym dla zbywającego i nabywcy.


2. NOTARIUSZ
Podpisy pod umową muszą być poświadczone notarialnie.

3. WNIOSEK DO ZARZĄDU
Aby umowa przeniesienia prawa do działki była skuteczna, zbywca zobligowany jest do złożenia w Zarządzie ROD wniosku o zatwierdzenie przeniesienia prawa do działki(formalność złożenia wniosku można oddelegować na nabywcę, ważne, aby to zbywca wypełnił i podpisał wniosek).


Zarząd ROD ma 2 miesiące na zatwierdzenie takiej umowy. Do tego czasu to zbywający prawo do działki (a nie nabywca) jest w dalszym ciągu pełnoprawnym użytkownikiem działki z przysługującymi z tego tytułu prawami jak i ciążącymi obowiązkami (to zbywca nadal jest zobligowany uiszczać opłaty ogrodowe).

Bezskuteczny upływ tego terminu jest jednoznaczny z zatwierdzeniem przeniesienia praw do działki. Zarząd ROD może z ważnych powodów odmówić zatwierdzenia przeniesienia prawa do działki. Odmowa wymaga jednak uzasadnienia na piśmie. A każda ze stron umowy może na drodze sądowej podważyć zasadność takiej decyzji. Zarząd ROD może także odmówić zatwierdzenia przeniesienia praw do działki, jeżeli jednocześnie wskaże osobę, na rzecz której może nastąpić takie przeniesienie; osoba wskazana przez zarząd ROD składa pisemne oświadczenie o gotowości zapłaty na rzecz działkowca wynagrodzenia w wysokości wskazanej we wniosku o zatwierdzenie umowy terminie 2 tygodni od dnia wskazania. Bezskuteczny upływ terminu jest równoznaczny z uwzględnieniem wniosku działkowca.

4.PROTOKÓŁ ZDAWCZO-ODBIORCZY DZIAŁKI
Zbywco, pamiętaj aby spisać protokół zdawczo odbiorczy działki, w którym spiszecie stan licznika prądu oraz podasz numer rachunku bankowego, na który należy zwrócić rozliczenie wpłaconych zaliczek. 


Zbywco – jeżeli wpłacone zaliczki nie pokryją kosztu zużycia energii elektrycznej, na uregulowanie powstałej należności masz 14 dni od dnia zatwierdzenia przez Zarząd przeniesienia prawa do dzierżawy działkowej .

5. DEKLARACJA CZŁONKA PZD
Aby działkowiec (nabywca) mógł brać udział i głosować w Walnych Zebraniach należy wstąpić do Polskiego Związku Działkowców. Osoba posiadająca prawo do działki w ROD powinna złożyć do zarządu ROD oświadczenie woli o chęci przystąpienia do PZD w formie deklaracji członkowskiej

 
6.OPŁATY DLA NABYWCÓW
Każdy nowy działkowiec wnosi jednorazową opłatę oświatową oraz opłatę inwestycyjną (na majątek ogrodu). Wysokość tych opłat podana jest w zakładce opłata dla nowych działkowców

Z opłaty inwestycyjnej zwalniani są współmałżonkowie i osoby bliskie przy przejmowaniu działki.

6.SZKOLENIE DLA NOWYCH DZIAŁKOWCÓW
Szkolenie jest obowiązkowe, a ukończenie kursu jest jednym z warunków zawarcia przez Zarząd ROD umowy dzierżawy działkowej. Szczegóły dotyczące szkoleń w zakładce opłata dla nowych działkowców